Mladé basketbalistky U14 VEZOU Z MČR BRONZ.

V termínu 7. - 10.4.2016 hostila sportovní hala Královka v Praze MČR v basketbale mladších žákyň. Kromě pořádajícího USK Praha se na závěrečný turnaj probojovaly ještě týmy Slovanky Praha, Ostravy a Kralup, které tvořily skupinu A, skupina B byla složena z družstev HB Basket Praha, Strakonic, Hradce Králové a Jičína. Ve skupině hrál každý s každým, první dva postupovali do semifinále, třetí a čtvrtí do skupiny o 5. - 8. místo. První hrací den nás čekal jeden z papírových favoritů soutěže, tým HB Basket Praha. Jelikož jasným favoritem naší skupiny byly děvčata z Hradce Králové (trojnásobní mistři z posledních třech let), věděli jsme, že pouze vítěz bude mít otevřenou bránu do semifinálových bojů. Utkání pro nás nezačalo vůbec dobře. Na začátku 3. minuty prohráváme 0:6, je na nás patrná nervozita a soupeřův koš se zdá být zakletý. V polovině zápasu prohráváme o 14 bodů (39:25). Když hned v 1. minutě 3. čtvrtiny dostáváme trojku a následně další koš, narůstá rozdíl na hrozivých 19 bodů a o osudu zápasu se zdá být rozhodnuto. Od této chvíle se ale obraz hry zcela mění. Do konce čtvrtiny povolujeme soupeřkám pouze 4 body a šňůrou 24 bodů otáčím stav utkání na 48: 49 v náš prospěch. Poslední čtvrtina přináší bitvu doslova o každý míč. Ve vedení se střídají oba týmy, žádný však nevede o více než 3 body. Dvě minuty před koncem za stavu 58:57 v náš neprospěch dává soupeř trojku, na kterou už nedokážeme odpovědět a po sérii nepřesností pramenících ze snahy o rychlé vyrovnání dostáváme další tři koše a je dobojováno. Vzhledem k vývoji utkání je prohra o 10 bodů krutá. Je třeba na porážku zapomenout a připravit se na druhý hrací den. Hned v 9 hodin ráno nás čeká souboj s dívkami ze Strakonic. Snad pod dojmem prožitého zklamání z prohraného zápasu ze včerejška odehrajeme katastrofální 1. čtvrtinu. Prohráváme ji 17:4. Ani 2. období nepřináší výrazné zlepšení a tak poločasový stav 26: 14 pro Strakonice nevěští nic dobrého. Po důrazné domluvě v kabině přichází na palubovku úplně jiný tým, odhodlaný se ještě o výsledek poprat. Ve 3. čtvrtině dovolujeme výbornou obranou vstřelit soupeři pouze jeden bod a skvělou střelbou otáčíme skóre na 30:27 v náš prospěch. V poslední části již máme hru pod kontrolou a navyšujeme skóre na konečných 47:36. Vzhledem k vývoji dalších utkání v naší skupině je jasné, že ve večerním východočeském derby postoupí pouze vítěz do bojů o medaile. Vstup do utkání se nám opět nedaří. Po více než pěti minutách hry padají naše první body. To je však na dlouhou dobu z naší strany vše. Naštěstí s přesností zakončení se potýkají i hradecké lvice a tak ke konci čtvrtiny svítí na ukazateli skóre přijatelný stav 8:10 v náš neprospěch. Celou 2. (22:20) a 3. (29:32) čtvrtinu se skóre přelévá na obě strany, žádnému týmu se nedaří odskočit na větší bodový rozdíl. Vstup do závěrečné části utkání se nám daří a šňůrou 7 bodů otáčíme na 36:32, 4 minuty před koncem vedeme ale už zase jen o jeden bod. Utkání směřuje do dramatické koncovky, kterou na rozdíl od utkání proti HB zvládáme a zaslouženě vítězíme (45:40). Ve skupině B končíme na 2. místě a jsme v semifinále, naopak zklamání hradeckého týmu je patrné. Třetí hrací den nám přidělil vítěze skupiny A, domácí tým USK Praha.

S tímto týmem jsme se v základní části ŽL utkali dvakrát a oba zápasy jsme prohráli. Odhodlání toto změnit bylo velké, ale za své vzalo hned v 1. čtvrtce. Prohráli jsme ji o 16 bodů a bylo po utkání. Proti takovémuto soupeři se tak velké manko už smazat nedá. Zbytek utkání již mělo vyrovnaný průběh, ale na konci nás čekala prohra o 17 bodů (40:57). To znamenalo jediné: v neděli se utkáme o bronzové medaile s překvapením turnaje, s dívkami z Kralup. Začátek utkání je z obou stran neurovnaný, oba týmy produkují velké množství technických chyb, nervozita svazuje hráčkám ruce. Obě strany dobře vědí, o co se hraje. Poprvé na turnaji neprohráváme 1. Čtvrtinu, i když dílčí skóre 10:9 ještě nic nenaznačuje. V půlce 2. čtvrtiny je už zase všechno jinak, prohráváme 13:16. Od této chvíle ale už soupeři nedovolíme skórovat a otáčíme na poločasových 22:16. Do 3. čtvrtiny nastupujeme v nejsilnější sestavě a odskakujeme soupeři na rozdíl 15 bodů. Na začátku posledního hracího období se nám daří navýšit vedení o další 4 body a medailový sen se začíná plnit. Prostor ke hře dostávají všechny hráčky lavičky, čehož soupeř využívá ke snížení na konečných 51:38. Obhajoba bronzových medailí z loňského republikového šampionátu v Ostravě se stává skutečností. Holky blahopřejeme.

Popis fotky zleva: trenér Richard Urban, Kateřina Všetečková, Jessika Nechanická, Tereza Čapková, Aneta Finková, Dorota Krčková, Pavlína Voldánová, Andrea Černá, Eliška Linhartová, Adéla Vítová, Karolína Votočková, Charlotte Velichová, Klára Drbohlavová, asistent trenéra Petr Všetečka.