Vynikající výkon v kvalifikaci o extraligu!!

 

Vynikající výkon v kvalifikaci o extraligu!!

O víkendu 20.-22.5. proběhla v Jičíně historicky již druhá baráž o extraligu kadetek. Naposledy to bylo v roce 2008. Od té doby však basketbal v Jičíně prodělal mnoho změn a kvalita našich týmů, práce s dětmi a mládeží se posunula mnohem výše. Bohužel pro tuto baráž jsme nemohli nastoupit kompletní. Nemoc vzala start zkušenější pivotce Křížové, a zranění pak mladé šikovné Všetečkové. Absence obou hráček v sestavě byla znát. Kvalifikace se hraje na dvě skupiny, kdy pořadatelem každé jsou vítězové obou skupin dorostenecké ligy, tedy Jičín a ve druhé HB Basket Praha. K nim je losován vždy jeden z dalších dvou soupeřů DL, kteří prošli play off, tedy Hradec Králové a Nusle. Nakonec pak jeden tým z dvojice sestupujících z extraligy Valosun Brno a Litoměřice. Před losováním bylo naším přáním nedostat právě Hradec Králové, který byl ze všech těchto možných čtyř soupeřů nejsilnější, bohužel se tak stalo, posledním soupeřem pak byl tým z Litoměřic. Naopak, Hradec si přál dostat nás, protože na hřišti HB Basket (ve spojení s Plzní a Kladnem) by měl zřejmě ještě mnohem větší problémy než u nás. Jak to vše nakonec dopadlo?

V pátek si jičínské hráčky nejprve hladce poradily se sestupujícím týmem z extraligy Litoměřicemi, který porazily 80:52, když pravidelně hrála celá lavička, včetně mladých doplňujících, které nahradily zraněné v sestavě. Hradec Králové v sobotu pak ještě pohodlněji porazil Litoměřice 106:29. Tyto výsledky pak mohly ukázat favorita nedělního duelu, který měl o postupujícím rozhodnout. A tady přišel vynikající výkon všech našich hráček. Průběh zápasu je komentován na našem webu www.basketjicin.cz. Celé utkání bylo vyrovnané, v první půlce jsme mírně vedli my, ve druhé Hradec, ale nikdy nemělo skóre větší rozdíl než 5 bodů. Bohužel pro naše hráčky se z postupu nakonec radoval tým Hradce Králové, ale rozhodně neměl postup jednoduchý, jak si z počátku možná myslel, naopak, do poslední minuty se musel bát a prát o postup. A navíc, pokud by Hradec Králové měl spoléhat původem pouze na své hráčky, či hráčky z blízkého okolí jako Jičín, odešel by pravděpodobně v tomto utkání poražen. Vždyť z 66 bodů nastřílely hned 30 hráčky, které dříve začínaly ve Žďáře, České Lípě nebo dokonce v Lipníku, což je 180 km od Hradce Králové. Průběh zápasu pak ukázal, že hradecké hráčky rozhodně proti naší sestavě nastoupily s respektem, vždyť hradecké kadetky U17 v sezóně prohrály pouze 2x a to na Žabinách s extraligovou zálohou a pak v Hradci Králové právě s Jičínem. I když sestavy na baráž byly jiné. K respektu se přidala i skutečnost, že jičínské žákyně U14 v letošním roce vyřadily spolu s HB basket na MČR trojnásobně zlatý Hradec z bojů o medaile.

Našim hráčkám patří velká pochvala za předvedený výkon s tímto soupeřem, protože když se podíváme na níže uvedené skutečnosti, rozhodně je vidět, že v Jičíně se hraje kvalitní basketbal a ani velké kluby jako je třeba právě Hradec Králové nemůže do Jičína jezdit pro jednoznačná vítězství.

Fakta o utkání:

Hradec Králové:

sestava 9x ročník 2000, 2x ročník 2001, 1x ročník 2002, 0x ročník 2003

3x hráčka mimo HK a okolí (Navrátilová-Česká Lípa, Havlíková-Žďár n.Sázavou, Trávníčková-Lipník n.Bečvou)

Jičín:

sestava 5x ročník 2000, 3x ročník 2001, 3x ročník 2002, 1x ročník 2003

0x hráčka mimo JC a okolí

Jak bylo psáno výše, porážka nás mrzí, protože tým by si účast v extralize zasloužil. Ale můžeme být hrdi na to, že jsme snad jako jediný celek do baráže o extraligu nastoupili pouze s našimi hráčkami, tedy z Jičína a okolí (Nová Paka, Lázně Bělohrad apod.), kde tyto hráčky nemají kde hrát a nejsou vytrženi z místních celků, jako tomu je v ostatních případech. Zatímco všechny ostatní celky měly oporu u hráček z velkých vzdáleností a jiných oddílů. HB Basket Praha tři klíčové z Plzně a další z Kladna. Valosun Brno z Kyjova a Žďáru n.S., Litoměřice z Ústí n.L. a Hradec Králové (viz. tabulka).

Paradoxně Hradec Králové na svých stránkách píše „Naštěstí pouze rok trvala nedůstojná anabáze našich kadetek v ligové soutěži.“ Přitom mezi klíčové hráčky patřila například Trávníčková s 19-ti body ze 180 km vzdáleného Lipníku nebo Havlíková s 10-ti body ze Žďáru n.S.. Díky tomu zůstane nezodpovězena otázka, zda by výše popsaná nedůstojná anabáze netrvala pro Hradec Králové dál, kdyby se měl spoléhat pouze na své vychované hráčky, jako je tomu v Jičíně.

Holky moc děkujeme, hrály jste výborně!

 

BSK TJ Jičín

Fotografie k článkuAktuální výsledky

DatumZápasSkóre
21.04.BK Sojky Pelhřimov – Jičín64 : 46Více
20.04.SKB Tišnov – Jičín50 : 63Více
7.04.Jičín – AŠ Mladá Boleslav91 : 33Více

Adresa sportovní haly

Mapa sportovního areálu v Jičíně

Sportovní areál
Revoluční 863
Jičín
506 01

GPS

50°26'28.914"N, 15°21'46.588"E