BSK TJ JIČÍN – klub s více jak 70-ti letou tradicí

Z historie:

Basketbal se v Jičíně začal hrát již na počátku třicátých let minulého století (hlavním propagátorem byl prof. gymnázia Fleischman), ale oddíl byl oficiálně založen až 7. února 1943 v rámci tehdejšího SK a kromě mužů sdružoval i družstva žen, dorostenců a dorostenek. Družstvo mužů pak v sezóně 43/44 dokázalo bez jediné porážky vyhrát divizní soutěž a to byl také největší úspěch v této 1. etapě činnosti.

V r. 1946 převážná část zakládajících členů odešla na studia do Prahy, v kolektivu chyběly osobnosti, které by dokázaly činnost oddílu zajistit po organizační stránce. Přes to ale v sezóně 49/50 hrály v soutěžích dva jičínské oddíly – Sokol a VSJ a právě vojáci (vyhráli mistrovství kraje) se stali po ukončení zákl. voj. služby hnací silou. Bohužel podmínky pro provozování basketbalu nebyly nejlepší.

Po reorganizaci tělovýchovy přešel oddíl pod DSO Spartak, organizovaný basketbal mládeže nebyl, a tak se dostal na počátku šedesátých let do krize. Hrál se sice dál, ale jen na školách. Teprve v polovině šedesátých let především díky dvojici Jaroslav Veselý a Vladimír Hofman byla činnost oddílu znovu obnovena a ve své „novodobé“ druhé sezóně (67/68) už měl 60 členů a 3 družstva v soutěžích. Odchody studentů na VŠ však znovu rozvoj přibrzdil a znovu se opakovala historie – z počátečního nadšení postupný pád do průměrnosti.

Obrat k lepšímu začal v r. 1971, kdy se povedl první veřejný nábor dětí na ZŠ a zájemců bylo tolik, že jsme mohli založit družstva žáků a mini. Dvojice trenérů J. Banýr a J. Kozák rozhýbala ostatní, dokázala prosadit několik novinek (školní výcvikové středisko + kroužek sportovních her), a když se dokázalo prosadit i družstvo „paškrťáků“ (chlapci r. 62) v republikových soutěžích a otevřením Sport. areálu zmizel problém nedostatku tréninkových prostor, nic nebránilo tomu, aby se Jičín mohl stát, zřízením TSM (tréninkového střediska mládež) jedním z článků systému vrcholového sportu. Sedmdesátá a hlavně pak osmdesátá léta pak byla zatím nejúspěšnějším obdobím – hráli jsme pravidelně dorosteneckou ligu jak mladších tak starších dorostenců, naši odchovanci se začínali uplatňovat ve střediscích vrcholového sportu a řada z nich to dotáhla až do juniorské reprezentace (K. Formánek, Pavel Kubálek, Pavel Budínský, Radek Banýr). Po ukončení činnosti v mládežnických kategoriích si 7 našich hráčů mohlo obléci dres prvoligových klubů.

Pomyslného stropu svých možností jsme pravděpodobně dosáhli na začátku devadesátých let – v soutěžích jsme měli 8 družstev mládeže a 2 další v přípravce – i nadále jsme hráli DL, muži navíc postoupili do II. ligy ale…

Přišel rok 1993 a s ním neuvážený prodej Sportovního areálu. Nový majitel požadoval za pronájem částku 900 Kč/hod. na hale a 600 Kč na tělocvičně a tím prakticky zavřel dveře pro sport mládeže (nejen basketbalu). Museli jsme rozpustit 7 družstev a zbytek trénoval pouze 1× týdně. V r. 1994 pak byl SA uzavřen definitivně a sportovci se stěhovali do nevyhovujících školních tělocvičen… Naděje a částečný optimismus nám navrátil až r. 1997, kdy byl opět SA otevřen široké veřejnosti a basketbalisté mohli začínat znovu od začátku.

Současnost:

Basketbalisté hrají pod hlavičkou BSK (Basketbalový sportovní klub) TJ JIČÍN, což je spolek registrovaný ve spolkovém rejstříku s vlastní právní subjektivitou sdružený ve spolku TJ Jičín. Jeho činnost řídí výkonný výbor. V klubu máme dnes jen ženskou složku. Oddíl má od ČBF status Sportovní středisko mládeže pro dívčí kategorii. Prioritou klubu je práce s mládeží.

Naše činnost je postavena převážně na dobrovolných pracovnících, ať už to jsou funkcionáři či trenéři. Příprava družstev na soutěže je celoroční – v týdnu trénujeme 2–4×, navíc pro mládežnické kolektivy už tradičně pořádáme letní tábory (soustředění).


Aktuální výsledky

DatumZápasSkóre
21.04.BK Sojky Pelhřimov – Jičín64 : 46Více
20.04.SKB Tišnov – Jičín50 : 63Více
7.04.Jičín – AŠ Mladá Boleslav91 : 33Více

Adresa sportovní haly

Mapa sportovního areálu v Jičíně

Sportovní areál
Revoluční 863
Jičín
506 01

GPS

50°26'28.914"N, 15°21'46.588"E