Josef Banýr - 80

 

Josef Banýr - 80

V sobotu 21. září se sešli ve sportovním areálu v Jičíně příznivci basketbalu, aby vzdali hold legendě jičínského basketbalu, panu profesorovi Josefu Banýrovi, který počátkem října oslavil 80. narozeniny. Od 16,00 do 18,00 hodin se na palubovce jičínské haly představili bývalí odchovanci tohoto veleúspěšného trenéra. Ti, kteří ze zdravotních či jiných důvodů aktivně sportovat nemohli, se usadili v hledišti. Honza Kypr, bývalý svěřenec a žák pana profesora, poté v přestávkách mezi jednotlivými čtvrtinami exhibičního utkání seznámil všechny přítomné s nejvýznamnějšími momenty v životě oslavence a připomněl slavné úspěchy jednotlivých týmů, které pan Banýr trénoval.

Josef Banýr se narodil 3. října 1939 v Rožďalovicích. Po ukončení ZŠ vystudoval Střední zahradnickou školu v Děčíně a po dvou letech na vojně se přihlásil ke studiu na FTVS v Praze. Úspěšně absolvoval a v roce 1967 nastoupil na jičínské gymnázium jako učitel tělesné výchovy a biologie. V tom samém roce se oženil s Dášou Burdovou, která stejně jako on učila dlouhá léta na té samé škole stejné předměty. Josef se aktivně věnoval atletice a basketbalu. Po ukončení vlastní sportovní kariéry začal trénovat v Jičíně basketbalovou mládež. Za téměř 30 let trenérské praxe dosáhl se svými svěřenci mnoha vynikajících úspěchů, získal s nimi několik medailí na Mistrovství ČSSR, ČSR i ČR, se studenty jičínského gymnázia pak byl úspěšný i v republikovém finále středoškolských her v basketbale. Pod jeho rukama vyrostlo mnoho výborných basketbalistů, včetně jeho synů Tomáše a Radka. Kromě sportu je jeho celoživotní zálibou také myslivost. I léta zaslouženého důchodu tráví aktivně, s manželkou Dášou vyjíždějí pravidelně na výlety na kolech.

Po skončení exhibičního utkání následovalo předávání darů. Oslavence obdarovali zástupci jednotlivých družstev, která trénoval, dary obdržel i od zástupců oddílů atletiky a basketbalu v Jičíně. Popřát přijeli i zástupci basketbalu z Nové Paky. Potom se všichni přesunuli do restaurace U Šuků, kde oslavy pokračovaly. Na obrazovkách se promítala videa z významných basketbalových akcí a účastníci dávali k dobru historky sportovní i ze studentského života. V 21,00 hodin se dostavila bývalá žákyně pana profesora Lucie Doušová, aby zahrála na harmoniku. A za chvíli už celá hospoda zpívala. O dvě hodiny později se dostavil i pianista s rozloženým pianem, které během pár minut smontoval, přidaly se kytary a hrálo se a zpívalo až do časného rána. Oslava se zkrátka vydařila!

Nezbývá než panu profesoru Banýrovi popřát do dalších let hodně zdraví a neutuchající elán.

 

Fotografie k článkuAktuální výsledky

DatumZápasSkóre
21.04.BK Sojky Pelhřimov – Jičín64 : 46Více
20.04.SKB Tišnov – Jičín50 : 63Více
7.04.Jičín – AŠ Mladá Boleslav91 : 33Více

Adresa sportovní haly

Mapa sportovního areálu v Jičíně

Sportovní areál
Revoluční 863
Jičín
506 01

GPS

50°26'28.914"N, 15°21'46.588"E