Z historie jičínského basketbalu

20. 11. 1965 – basket opět v Jičíně

Po delší odmlce obnovili vyznavači bezedných košů přátelským zápasem v Nové Pace činnost košíkové v Jičíně. Partu složenou většinou z absolventů zdejšího Lepařova gymnasia doplnili: Vladimír Hofman, který hrál basket v Jilemnici, Karel Přibyl se zkušenostmi z Mladé Boleslavi a Slávek Veselý, který hrál za Slavii VŠ Hradec Králové. Ze starších hráčů předchozí hráčské generace Jičína zbyli jen dva: Zdeněk Malich a Karel Svoboda. Gymnasium dodalo do týmu hráče, kteří vytrvale hráli mezitřídní turnaje- m.j. Petra Erbana, Jirku Kloboučka, Vaška Vika, Honzu Lisého, Mirka Pinku, Vaška Roubíčka, Petra Krykorku, Zdeňka Šandu, Mojmíra Novotného. Ti všichni chodili pravidelně o víkendech trénovat do staré gymnasiální tělocvičny za to, že roznesli po celé budově kbelíky s uhlím, jinak by je pan školník nepustil  dovnitř!

Trénovat začaly i dorostenky- většinou studentky jičínského gymplu- Věra Pokorná, Eva Veselá,Helena Soldánová, Hana Kareisová,Hana Benešová, Marie Marxová, Jitka Kudrnová, Eva Skořepová, Helena Pácalová, Jitka Pecková, Blažena Janderová, Margit Zahrádková,atletka Marcela Koudelková, studentky Zdravotnické školy Jana Antošová a Marie Kopecká.

Muži si vyjednali na podzim 1965 zápas s tehdy výtečným týmem Nové Paky a v neúplné sestavě podlehli. Později ale v oblastním přeboru hráli podstatně důstojnější roli a hned první rok bojovali o postup. Trénovat se mohlo už i v sokolovně, kde se hrály i mistrovské zápasy. Hřiště bylo ale zcela nevyhovující, navíc vždy před zápasem a po zápase se muselo zdlouhavě stěhovat nářadí, žíněnky a obzvláště bradla!

Hned v následujícím roce tým mužů Nové Pace na domácím hřišti v přátelském utkání porážku vrátil a vyhrál i v prvním „mistráku“ nad týmem Dukla Hradec Králové. Největší břímě vzal na sebe Vláďa Hofman jako organizační pracovník oddílu. Pokladníkem byl Karel Svoboda, propagačním pracovníkem Zdeněk Malich. Členy výboru byli Petr Krykorka, Oldřich Vodička a Eva Veselá, předsedou oddílu se stal Jaroslav Veselý.

Finanční situace nově založeného oddílu nebyla valná- zpočátku si hráči sami hradili cesty za soupeři, dorostenky dokonce přišly z turnaje v Lomnici n/Pop.- pěšky..

Na historickém snímku, pořízeném v jičínské sokolovně je většina tehdy aktivních hráčů: zleva stojící : Novotný, Erban, Vik, Klobouček, Svoboda – v podřepu zleva  Veselý, Přibyl, Krykorka, Hofman, Malich, Třetina

První a černobílé lesklé dresy, které jsme měli dle vzoru Haarlem Globetrotters J

Mé svěřenkyně,které jsem měl od minižákyň, hrály ligu v sezoně 84/85. Měl jsem samozřejmě trenérskou "dvojku". Na přiložené fotce zprava stojící nahoře Dušková (nejlepší hráčka),Fejfarová,Vyčítalová,Boušková,Honců, Folprechtová. Dole sedící zprava Veselá, Mochanová,Filipová, Poláková, Rybová. 

Trenoval jsem od r. 1966 různé týmy žen, dorostenek a mužů.

Jak potvrdil přední český historik (a bývalý , dosud žijící výborný baskeťák prof. Robert Kvaček), oddíl před námi se jmenoval- Sokol Jičín.  Zakladatelé se scházíme každoročně v září - hody na koš a kultura.

Jaroslav  Veselý

 

Fotografie k článkuAktuální výsledky

DatumZápasSkóre
21.04.BK Sojky Pelhřimov – Jičín64 : 46Více
20.04.SKB Tišnov – Jičín50 : 63Více
7.04.Jičín – AŠ Mladá Boleslav91 : 33Více

Adresa sportovní haly

Mapa sportovního areálu v Jičíně

Sportovní areál
Revoluční 863
Jičín
506 01

GPS

50°26'28.914"N, 15°21'46.588"E